Contact Phone+389 76 215 205 kumbevpance@yahoo.comAddress Ul. Alekso Demnievski Bauman 10, 1400 Veles Macedonia

Би сакале да истакнеме еден АПЕЛ до сите фудбалски клубови во Македонија, како и до сите фудбалери кои имаат активни професионални договори и оние што планираат да склучат нови. Имено, се работи за една веќе честа појава на одјавување на играчи од Агенција за вработување пред да на истите им истече рокот за кои што…

Денес Синдикатот на фудбалери на Македонија потпиша меморандум за соработка со Факултетот за физичко образование,спорт и здравје-Скопје. Голема благодарност до деканот Ленче Алексовска-Величковска и сите вработени при факултетот.Со овој меморандум отвораме нови можности за нашите членови,и можност за втора кариера после фудбалската.

ФИФПРО и ФИФА потпишаа договор за соработка , со кој се одобрува апликација за паметен телефон што ќе им овозможува на професионалните фудбалери анонимно да пријавуваат наместени натпревари.Апликацијата ,,Red Button” е во целосна сопственост на FIFPRO и ќе биде дистрибуирана на глобално ниво до играчите преку нејзините национални здруженија(синдикати) на играчи. Всушност тоа е надополнување…

Церемонијата за доделување на наградите во 2019 година за најдобри фудбалери во светот(WORLD 11) се одржа вчера вечер во Милано. Под покровителство на Светската синдикална федерација ФИФПРО и Светската фудбалска федерација ФИФА, која е дел од оваа престижна церемонија на доделување награди од 2009 година. Во изборот на годинешните најдобри единаесет фудбалери во светот на…

ФИФПРО и ФИФА во соработка со синдикатите на фудбалери од целиот свет ги објавија најдобрите 11 во светот на фудбалот (WORLD 11) за сезоната 2019/2020. Пандемијата која го зафати целиот свет не дозволи оваа година гласањето за најдобрите 11 да биде вообичаено како минатите години со посета на клубовите . ФИФПРО во соработка со Синдикатот…

Работилница – „Менталното здравје на фудбалерите“ Делегација на СФМ составена од претседателот и генералниот секретар присуствуваа на работилницата посветена на менталното здравје на сегашните и поранешните фудбалери која се оддржа во куќата на фудбалот, седиштето на ФИФПро во Хофдорп-Холандија на 24 и 25 Октомври. Менталното здравје на фудбалерите е табу тема на овие простори и…

Во организација на СФМ и Аџибадем Систина заклучно до денес се тестирани точно 352 луѓе на Ковид 19 од македонските фудбалски клубови. Најбројни меѓу нив беа фудбалерите,па членовите на стручните штабови и сите луѓе кои работат во клубовите а имаат контакт со играчите. Фк Вардар, Фк Борец,Фк Шкендија,Фк Ренова,Фк Академија Пандев,Фк Работнички,Фк Македонија Ѓорче Петров…

Синдикатот на Фудбалери на Македонија-СФМ во координација со клубовите од прва Македонска фудбалска лига ќе организира тестирање на корона вирус на сите фудбалери,тренери и стручните штабови кои што доброволно ќе сакаат да се тестираат.Пред и за време од започнување со нормален тренажен процес мобилна екипа ќе доаѓа по клубовите и ќе врши тестирања со цел…

Прекин поради коронавирус: остар пораст кај играчите кои пријавуваат симптоми на депресија Бројот на професионални фудбалери кои известуваат за симптоми на анксиозност и депресија, нагло се зголеми откако мерките за намалување на ширењето на коронавирусот Ковид-19 предизвикаа прекинување на професионалните фудбалски активности, покажа истражувањето на ФИФПРО и медицинскиот центар на Амстердам. Имено, двојно е зголемен…

Во Рим во хотелот  Вестин од 27 до 29 ноември  беше оддржано генерално годишно собрание на Фифпро на кое учествуваа 70 земји од кои 63 се постојани членки на Фифпро-светската унија на синдикати. Меѓу учесниците беше и делегација на СФМ-Синдикатот на фудбалери на Македонија преставувана од претседателот Панче Ќумбев  и генералениот секретар  Стојче Темелков.На собранието…

На 29 август во Охрид се одржи регионален состанок на синдикатите на професионални фудбалери во организација на синдикатот на фудбалери на Македонија. Учество земаа синдикатите од Словенија, Србија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Бугарија и домаќинот Македонија. Филип Поповски-генералниот секретар на фудбалската федерација на Македонија и Никола Зердески беа претставници од куќата на фудбалот.…

Работилница во организација на Синдикатот на Фудбалери на Македонија На ден 21. 03. 2019 со почеток од 16:00 часот во хотел „Александар Палас“ ќе се одржи работилница со работен наслов „Менталното здравје кај професионалните фудбалери“. На работилницата како говорници ќе бидат: Проф. д-р Ленче Алексовска Величковска -декан на Факултетот за Физичка Култура; Проф. д-р Небојша…

Вчера вечер во Лондон во организација на ФИФА и ФИФПРО се одржа церемонијата за доделување на наградите за најдобрите единаесет во светот на фудбалот (WORLD) 11. Исто така се доделија и наградите за најдобар фудбалер и најдобар голман за измината сезона 2017/2018, во кое земаа учество и фудбалерите кој настапуваат во првата македонска фудбалска лига.…

Повеќе од  23.000 професионални фудбалери од целиот свет  гласаа за најдобрите единаесет (WORLD 11) за 2019 година, избирајќи  1 голман, 4 одбранбени играчи, 3 играчи од средниот ред и 3 од нападот за сезоната 2018-2019 ФИФПРО ги објави 55 кандидати за изборот на најдобрите единаесет во светот на фудбалот (FIFA & FIFPRO WORLD 11) за…

И оваа година во организација на Светската асоцијација на фудбалските синдикати ,,FIFPRO” и Светската фудбалска асоцијација ,,FIFA”  фудбалерите од целиот свет ќе можат да ја одберат најдобрата единаесетка во светот на фудбалот (WORLD 11). Фудбалерите од Првата Македонска фудбалска лига исто како и предходните две години ќе земат учество во изборот на овогодишните најдобри единаесет.…

Синдикатот на фудбалери на Македонија по добиена анонимна информација дојде до сознание дека на ден 27.05.2019 год. од страна на Дисциплинската комисија на ФК Работнички АД Скопје е изречена одлука со која се казнуваат стручниот штаб и фудбалерите на ФК Работнички со парична казна во висина од 2.000 евра, поради непрофесионално и некоректно однесување на…

ФОТОГАЛЕРИЈА Фотогалерија и видеоматеријал од работилницата која ја организираше Синдикатот на фудбалери на Македонија, во хотелот „Александар Палас“ на 21. 03. 2019.

На ден 21-03-2019 година со почеток од 16.00 часот во организација на Синдикатот на фудбалери на Македонија се оддржа работилница со главна тема “Менталното здравје кај професионалните фудбалери” Главниот збор го имаше Проф.д-р Ленче Алексовска Величковска деканот при Факултетот за Физичко образование,спорт и здравје. Видовме одлично предавање на тема Ментално здравје кај фудбалерите,со неколку примери…

Интерактивна работилница во седиштето на ФИФПРО Во седиштето на Фифпро во Холаднија на 19 и 20 ти Фебруари се оддржа интерактивна работилница на која присуствуваа сите европски синдикати.Нашиот синдикат беше преставуван од Панче Ќумбев и Стојче Темелков. На дводневната работилница преставниците на синдикатите имаа задача да ги престават своите клучни предизвици и приоритети. На работилницата…

На 23 ноември 2018 година во Брисел, се одржа состанок на Комитетот за социјален дијалог, со учество на претставници на ФИФПро, УЕФА, ЕЦА (Европска асоцијација на клубови) и ЕПФЛ (Европска унија на професионални  лиги). Темите на кои што се  разговараше беа-рамката за имплементација на Договорот за социјални партнери, статусот на работа, заштитата и здравјето на…

Соопштение !!! Управниот одбор на Синдикатот на Фудбалери на Македонија – СФМ, сака да ги информира, а воедно и охрабри сите професионални фудбалери кои што имаат проблеми во своите клубови да не контактираат. Да не превземаат сами радикални чекори како што се штрајк, непојавување на тренинзи и слично, затоа што самите клубови тоа може да…

Синдикатот на фудбалери на Македонија успешно го реализираше и годинешното гласање за World 11 (најдобрите 11) за изминатата фудбалска сезона. Своите гласови за World 11  ги дадоа сите фудбалери од Македонската прва лига. ФК АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ ФК ВАРДАР ФК МАКЕДОНИЈА ЃОРЧЕ ПЕТРОВ ФК ШКЕНДИЈА ФК БОРЕЦ ФК РАБОТНИЧКИ ФК ШКУПИ ФК СИЛЕКС ФК РЕНОВА ФК…

English EN French FR Macedonian MK Spanish ES